Poznaj tajemnicę zabezpieczania drewnianych konstrukcji, czyli szpachlowanie drewna w roli głównej!

Eleganckie drewniane meble oraz inne powierzchnie wykonane z tego naturalnego budulca warto zabezpieczyć przed zniszczeniem, by cieszyć się pięknem ich struktury przez wiele lat. Drewno jest narażone na działanie czynników zewnętrznych, wśród których uszkodzenia mechaniczne to tylko niewielki procent zagrożeń. Ważne jest także wypełnianie ubytków, by zamaskować nieatrakcyjne punkty. Jak skutecznie wykończyć drewniany surowiec? Poznaj czym jest szpachlowanie drewna!

Czy wiesz, czym jest szpachlowanie drewna?

Zazwyczaj szpachluje się takie konstrukcje jak schody, meble czy parkiety. Szpachlowanie drewna to maskowanie ubytków i drobnych rys za pomocą spoiny, która w efekcie końcowym nie będzie niczym różnić się od macierzystej powierzchni drewnianego elementu.

Szpachlowanie drewna sposobem na trwałość przedmiotów

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które wypełnią wszelkie szpary na drewnianych elementach i odpowiednio zabezpieczą powierzchnie przed zniszczeniem. Na początku musisz dowiedzieć się nieco więcej o warunkach, w jakich stosuje się konkretny produkt. Niektóre substancje są przeznaczone do elementów zewnętrznych ze względu na większą odporność na zróżnicowane warunki atmosferyczne.

W sklepach możesz spotkać się ze szpachlówką dwuskładnikową (utwardzacz plus baza), jednoskładnikową do małych ubytków, modelarską, akrylową i natryskową. Przy niewielkich drewnianych połaciach do korekty, wystarczy Ci szpachlówka jednoskładnikowa, która jest bardzo intuicyjna w użyciu i łatwo się rozprowadza, a sam preparat nie jest sztywny, co znacząco ułatwia zabieg. Jeżeli zależy Ci na wypełnieniu większych przestrzeni, np. podłogi, wybierz szpachlę natryskową, jednak musisz liczyć się z ewentualnym lakierowaniem całości po wykonaniu szpachlowania.

Proste alternatywy dla szpachlowania drewna

Drewno należy do surowców, które są prawdziwe i nie ma w nich grama sztuczności, dzięki temu często widoczne są na nim ubytki i szczeliny, które jednak mogą nie odpowiadać wszystkim użytkownikom. Możesz precyzyjnie wypełnić przestrzenie, stosując również specjalne zaprawki łódkowe, którymi skutecznie zakryjesz wszelkie pęknięcia czy przebarwienia. Mnogość dostępnych rodzajów, pochodzących z takich gatunków jak świerk, sosna, modrzew, buk, olcha, jesion czy dąb sprawia, że wykończenie Twojej pracy będzie naprawdę kompletne!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 575 508 008
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl