Jak montować złącza mimośrodowe? Oto wszystko, co powinieneś o tym wiedzieć!
Jak montować złącza mimośrodowe? Oto wszystko, co powinieneś o tym wiedzieć!

Złącza mimośrodowe to bardzo popularny rodzaj stolarskiego bezklejowego łączenia. Jednak ze względu na swoją budowę, ich odpowiednie wykorzystanie może sprawić Ci nie lada problemy przy instalacji. Chcesz się dowiedzieć, jak montować złącza mimośrodowe? Co będzie Ci do tego niezbędne? W jakich sytuacjach się najlepiej spiszą? Wytłumaczymy Ci wszystko, co jest z nimi związane. Czytaj dalej!

Złącze mimośrodowe — co to jest?

Złącze mimośrodowe to nic innego, jak rozwiązanie, które jest stosowane w przemyśle meblarskim. Ma ono łączyć dwie powierzchnie pod kątem prostym bez użycia kleju lub wkrętów. Dzięki swojej budowie takie połączenie gwarantuje Ci stabilność. W razie potrzeby, bez żadnego wysiłku będziesz w stanie je rozkręcić. Często są stosowane przy meblach skrzyniowych takich jak np. szafy, komody czy regały. Są niezwykle trwałe i łączą bardzo solidnie dwie powierzchnie bez obaw o ich uszkodzenie. Idealnie nadają się do drewna oraz płyt wiórowych.

Z czego składa się takie złącze?

Aby móc poprawnie wykorzystać złącze mimośrodowe, powinieneś wiedzieć, z jakich elementów jest złożone. Ma ono dwie główne części. Pierwszą jest śruba mimośrodowa, która nazywana jest również puszką mimośrodu. Drugą zaś jest trzpień mimośrodu, czyli zaczep, który posiada gniazdo typu EURO. Może być on jedno lub dwustronny. Budowa tego akcesorium nie należy do bardzo skomplikowanych. Jednak patrząc na nie, może pojawiać się w Twojej głowie pytanie — jak montować złącza mimośrodowe? Wszystko postaramy się Ci wytłumaczyć krok, po kroku.

Co będzie Ci potrzebne do zainstalowania złącza mimośrodowego?

Aby zamontować półkę czy szafę wykorzystując połączenie mimośrodowe, przygotuj sobie najpierw odpowiednie przyrządy. Oczywiście będziesz potrzebował samych złączy, najlepiej najwyższej jakości. Przyda się także ołówek i linijka, aby dokładnie zaznaczyć miejsce do Twoich działań. Niezwykle praktycznym akcesorium, które przyspieszy Twoją pracę i zdecydowanie Ci ją ułatwi, jest szablon. Możesz go zakupić zarówno w profesjonalnym sklepie, jak i własnoręcznie wykonać ze sklejki. W przypadku, gdy używasz szablonu, konieczny Ci będzie również ścisk stolarski. Pozostałymi przydatnymi akcesoriami są: wiertarka, frezy stolarskie, kołki, młotek i śrubokręt. No i, co oczywiste, dwie powierzchnie, które chcesz połączyć. Jeżeli będziesz chciał zadbać o wysoką estetykę wykonanego łączenia, możesz także kupić zaślepki do mimośrodów. Zadbaj, aby wpasowały się kolorystycznie do montowanych części.

Jak montować złącza mimośrodowe? Krok pierwszy!

Przystępując do działania, najpierw starannie narysuj sobie linię, która będzie oznaczała dokładne miejsce instalacji. Dzięki temu nie będzie Ci groziło to, że półka lub ścianka będzie zamontowana krzywo i niedbale. Przy montażu samego mimośrodu będziesz musiał wykonać trzy otwory o różnych wielkościach. W pierwszy, mniejszy wkręcisz trzpień. Kolejny musi być zdecydowanie większy, ponieważ musi zmieścić cały mimośród. Trzeci otwór musi być dopasowany do wielkości końcówki trzpienia. To ona, w trakcie dokręcania mimośrodu, będzie zapewniała silne łączenie. Aby wesprzeć samą konstrukcję zespolenia obu części, po prawej i lewej stronie warto, abyś wywiercił otwory, w których umieścisz kołki. Wiercąc, musisz być bardzo uważny. W przypadku, gdy używasz szablonu, przymocuj go dokładnie za pomocą ścisku. Szablon ułatwi Ci pracę, ponieważ będziesz miał pewność, że szybko i sprawnie uda Ci się wywiercić otwory w odpowiednich miejscach.

Krok drugi

Odpowiednio dopasowane wielkością kołki wbij w jedną z powierzchni młotkiem. Następnie wystarczy wkręcić trzpienie oraz włożyć w otwory w drugiej płycie drewnianej mimośrody. Nałóż jedno na drugie tak, aby kołki oraz końcówka trzpienia znalazły się na swoim miejscu. Wystarczy jeszcze jedynie mocno dokręcić puszkę mimośrodu śrubokrętem i całe mocowanie gotowe! Opcjonalnym krokiem może być także włożenie zaślepek. Początkowo to, jak montować złącza mimośrodowe, mogło wydawać się skomplikowane, jednak po tej instrukcji, powinieneś to zrobić bez trudu!.

Po co stosować takie złącza?

Złącza mimośrodowe to wyjątkowo funkcjonalne akcesoria meblowe. Są zdecydowanie lepsze od innych połączeń, gdyż nie niszczą one mebli. Dzieje się tak, ponieważ są umieszczane w otworach. Nie uszkadzają one delikatnego gwintowania drewna czy płyty meblowej, jak to się dzieje w przypadku konfirmatów. Dzięki ich zastosowaniu możesz bez problemu składać i rozkładać swoje meble bez ryzyka pojawienia się defektów. Kolejną ich zaletą jest to, że te złącza, po zainstalowaniu stają się niemal niewidoczne. To zdecydowanie podniesie estetykę Twoich mebli.

Skoro już wiesz, jak montować złącza mimośrodowe, polecamy, abyś do swoich mebli kupował jedynie solidne i trwałe modele. Postaw na produkty renomowanych firm, które zagwarantują Ci najwyższą jakość wykonania. Dzięki temu będziesz pewny, że posłużą Ci one lata. Sprawdzą się także idealnie przy różnych projektach. W naszym sklepie znajdziesz szeroką ofertę profesjonalnych złączy mimośrodowych. Zapoznaj się z naszym asortymentem i wybierz te produkty, które będą idealnie pasowały do Twoich potrzeb.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 575 508 008
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl