Podstawą balustrady jest dobra poręcz. Na jakiej wysokości musi się znajdować?

Jeśli wysokość schodów przekracza pół metra, to powinna się na nich znajdować balustrada. Jaki jest jej cel? Chodzi tutaj o odpowiednią ochronę przed upadkiem. Dlatego należy dostosować się do obowiązujących rozporządzeń, aby nie przyczynić się do spowodowania uszczerbku na zdrowiu. Musisz jednak wiedzieć, że należy zadbać o właściwie umieszczoną poręcz. Na jakiej wysokości powinna się ona znajdować, żeby gwarantować jak największe bezpieczeństwo? 

Na jakiej wysokości umieścić poręcz? Wszystko zależy od rodzaju budynku

Wiele zależy od miejsca, w którym będziesz chciał postawić balustradę. Jeśli jest to dom jednorodzinny, to wtedy cała zabezpieczająca konstrukcja może mieć 90 cm wysokości (wartość tę zawsze mierzy się do wierzchu poręczy). Trzeba również nadmienić, że balustrada nie jest potrzebna, gdy schody nie przekraczają 1 m wysokości i są szersze od wejścia, do którego prowadzą. Przy schodach ograniczonych ścianami wystarczająca będzie zaś sama poręcz, którą umieścić należy zgodnie z wytycznymi. Przepisy nie określają jednak wielu elementów, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo domowników. Powinieneś więc pomyśleć o odległościach między tralkami, aby żadne dziecko nie zdołało się przez nie przecisnąć. 

Jak umieścić poręcz w domach wielorodzinnych?

Ułożenie poręczy wygląda trochę inaczej, gdy poruszany jest temat domów wielorodzinnych oraz budynków oświaty i wychowania, a także zakładów opieki zdrowotnej. Tam nie wystarczy zabezpieczenie posiadające 90 cm wysokości. Wielkość balustrady nie może być niższa niż 1,1 m. W przeciwieństwie do domów jednorodzinnych istnieją też tutaj odpowiednie regulacje, które mówią o maksymalnym prześwicie między elementami wypełnienia, który wynosi 12 cm.

Trzeba również odnieść się do miejsc publicznych, takich jak hale sportowe, kina lub teatry, gdzie może dojść do wielu nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli więc wybuchnie pożar, to poręcz powinna znajdować się w takim miejscu, aby ułatwiać wydostanie się z budynku każdej uciekającej osobie. Dlatego też pozwala się na obniżenie pionowej części balustrady do 0,7 m. Jest jednak jeden warunek – jej górna część pozioma musi być na tyle szeroka, by łącznie z pionową posiadać wymiar mający przynajmniej 1,2 m.

Dobra poręcz to idealne zabezpieczenie przed wypadkiem

Jeśli budujesz balustradę, to powinieneś znać wszystkie przedstawione tutaj informacje. Powód jest prosty – warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. A musisz również wiedzieć, że należy przykładać wagę do rozwiązań, które uniemożliwiają ślizganie się po poręczy. Bo wystarczy zostawić swoje dzieci na chwilę bez opieki, by któreś z nich wpadło na nierozsądny pomysł, co może skończyć się tragedią. Dlatego tak ważne są wszelkie rozsądne zabezpieczenia, a ustawienie poręczy na odpowiedniej wysokości na pewno się do nich zalicza. 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 575 508 008
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl