Kompendium wiedzy o miękkim drewnie do wyrobu mebli – poznaj praktyczne wskazówki!

Spośród wielu popularnych rodzajów drewna, możemy wyróżnić takie, które charakteryzują się wyjątkową miękkością, dzięki czemu nadają się do wyrobu konkretnych modeli mebli. Człowiek może czerpać z dóbr natury i wykorzystywaćten materiał budulcowy, żeby wytwarzać drewniane wyroby dobrej jakości. Dziś skupimy się na miękkim drewnie do wyrobu mebli, które posłużą na lata. Czym charakteryzuje się produkt tego typu i jakie gatunki znajdą zastosowanie w produkcji?

Miękkie drewno do wyrobu mebli gatunki

Dzięki łatwej obróbce, miękkie gatunki drewna są powszechnie stosowane w produkcji mebli. Większość tego typu budulca pochodzi z drzew iglastych, wśród których prym wiedzie sosna, świerk i jodła, z czego sosna jest najbardziej popularnym gatunkiem właśnie do wyrobu mebli. Jeśli chodzi o drzewa liściaste, wyróżnić można w tej dziedzinie topolę i lipę. Dzięki temu, że drzewa te rosną w szybkim tempie, są łatwo dostępne i wykorzystywane również w Polsce.

Sosna jest drzewem, które zidentyfikujesz w prosty sposób – jej drewno jest jasne, a słoje nad wyraz skręcone i ciemne. Bardzo często możesz spotkać sosnowe meble wewnętrzne, a także podłogi wytwarzane z tego gatunku. Miękkie drewno dobrze przystosowane do wyrobu mebli to także drewno świerkowe, które znajduje zastosowanie w konstrukcjach zewnętrznych i wewnętrznych lub do wytwarzania desek podłogowych. Należy pamiętać, że miękkie drewno nie jest wystarczająco wytrzymałe w razie uszkodzenia, w porównaniu do gatunków twardszych. Jeżeli zależy Ci na naprawdę odpornym stole lub komodzie do przechowywania ciężkich przedmiotów, postaw raczej na drewno dębu, buku czy jesionu.

Narzędzia niezbędne do obróbki miękkiego drewna

Przygotowując meble z miękkiego drewna warto pamiętać o narzędziach, które okażą się niezbędne podczas pracy. W każdym przeprowadzanym projekcie przydadzą się różnego typu frezy do wycinania wad w drewnie, lamelownica do wykonywania żłobień w precyzyjny sposób oraz wiertarko-wkrętarka akumulatorowa do wiercenia w miękkich materiałach. Wykończ swoje dzieła, otaczając się dobrej jakości sprzętem, a przekonasz się, że meble, które wykonasz będą naprawdę widowiskowe!

Produkty pochodzące z miękkiego drewna

Podczas stolarskiej pracy tworzenie bryły mebli z miękkiego drewna to nie jedyna czynność, jakiej się podejmiesz. Zważ na to, że każdy stół, szafa czy krzesło wymaga odpowiedniego, estetycznego wykończenia. Podczas projektowania wpisz na listę zakupów niezbędne drewniane zaślepki sosnowe w formie płaskiej lub grzybków. Warto również awaryjnie posiadać sosnowe zaprawki łódkowe, żeby zamaskować ewentualne pęknięcia czy kanały żywiczne.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 575 508 008
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl