Jakie wybrać wkręty do elewacji drewnianej? Poznaj praktyczne wskazówki!
Jakie wybrać wkręty do elewacji drewnianej? Poznaj praktyczne wskazówki!

Drewniane elewacje coraz częściej pojawiają się w architekturze wnętrz. Nie można się dziwić. Doskonale wpisują się w minimalizm i styl skandynawski. Zanim jednak takie rozwiązanie uświetni twoje wnętrze, koniecznie sprawdź, jakie wkręty do elewacji drewnianej warto wybrać. Poniżej znajdziesz istotne wskazówki!

Co warto wiedzieć? Koniecznie sprawdź!

Drewniana elewacja nawiązuje to również do tradycyjnego stylu polskiego. Dawne oblicówki zastępowane są przez deski elewacyjne, odporne na warunki atmosferyczne, grzyby i szkodniki. Dzisiaj decydując się na drewnianą elewację warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

✅ - odporność na degradację biologiczną;

✅ - właściwości termoizolacyjne;

✅ - warunki pogodowe.

Choć naturalne drewno jest wymagającym materiałem, niech cię ono nie zniechęca! Wystarczy wiedzieć, jakie wkręty do elewacji drewnianej będą najlepsze i jak odpowiednio zabezpieczyć drewno. Wówczas będziesz w stanie zapewnić elewacji trwałość i doskonały wygląd na długie lata.

Szalówka – jak przygotować się do montażu elewacji drewnianej?

Szalówkę, czyli, innymi słowy drewnianą elewację, można bezpiecznie mocować do ściany konstrukcyjnej każdego rodzaju. Najpopularniejszym sposobem jest ruszt drewniany. Musi być wykonany z tego samego gatunku drewna, z którego chcemy zbudować elewację. Masz możliwość ułożenia desek elewacyjnych pod kątem, poziomo lub pionowo. Pod wpływem wilgoci drewno nieznacznie kurczy się i rozszerza. Montując więc deski elewacyjne, nie wolno przybijać ich “na ścisk”. Zostaw między nimi kilka milimetrów odstępu, by umożliwić im nieznaczny ruch. Również między izolacją a elewacją musi znaleźć się miejsce na szczelinę wentylacyjną. Cyrkulacja powietrza zapobiegnie rozwojowi pleśni. Ważne jest również osłonienie wlotów i wylotów powietrza siatkami chroniącymi przed owadami i gryzoniami. Przed przystąpieniem do pracy pamiętaj o dokładnym zaimpregnowaniu drewna! 

Jakie wkręty najlepiej nadadzą się do elewacji drewnianej?

Oprócz wyboru odpowiedniego gatunku drewna należy zastosować odpowiednie akcesoria. Deski elewacyjne mocujemy do ściany odpowiednimi wkrętami do elewacji drewnianej lub gwoździami, w zależności od gatunku drewna. W przypadku twardych, egzotycznych gatunków zawsze lepiej jest wykorzystać wkręty.

✅ Ich długość musi być dwa razy większa niż grubość samej deski.

✅ Do przybijania desek elewacyjnych wykorzystaj dwa równomiernie rozmieszczone wkręty.

✅ Niektóre profile desek pozwolą na ukrycie ich pod sobą, co pozwoli zachować estetyczny wygląd.

Jakie wkręty do elewacji drewnianej będą zatem najlepsze?

✅ Używając wkrętów ocynkowanych, unikniesz rdzawych zacieków na elewacji.

✅ Dobrym wyborem będą również odporne na korozję wkręty ze stali nierdzewnej. Zaleca się je głównie do konstrukcji zewnętrznych.

✅ Nie należy przybijać wkrętów zbyt blisko krawędzi. Może to doprowadzić do rozwarstwienia deski. Zachowaj odległość co najmniej kilku milimetrów od każdej krawędzi, by tego uniknąć. 

Wkręty do drewna ofetta Tolux

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 575 508 008
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl