Jakie wkręty do OSB są najlepszym wyborem? Odpowiedź nie jest jednoznaczna
Jakie wkręty do OSB są najlepszym wyborem? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Rozważania dotyczące tego, jakie wkręty do OSB są najodpowiedniejsze, powinny zająć ci przynajmniej chwilę. Wbrew pozorom, łączenie takich płyt nie jest rzeczą oczywistą. Istotnych jest wiele wskaźników. Do najważniejszych należą nagwintowanie, kształt łebka, rodzaj nacięcia oraz długość całego elementu. W perspektywie takich parametrów konieczne jest, abyś dokonał odpowiedniej selekcji.

Czym są płyty OSB i do czego służą?

Płyty OSB to popularny materiał budowlany o uniwersalnym zastosowaniu. Produkuje się je z odpadów wiórowych, najczęściej z sosny lub świerka. Łączone są za pomocą żywicy epoksydowej lub kleju na bazie poliuretanu. Dzięki prasowaniu całości pod dużym ciśnieniem pozyskiwany jest wytrzymały materiał kompozytowy. Okazuje się niezawodny podczas budowy i remontu. OSB doskonale współpracuje z różnymi łącznikami. Najczęściej jednak stosuje się w tym celu rozmaite wkręty. 

Wkręty do OSB - wybór jest bardzo duży więc od czego zacząć?

Wybierając wkręty do OSB, powinieneś zacząć od wybrania odpowiedniej wielkości łącznika. Zmierz dokładnie grubość materiałów, które masz zamiar scalić. Istotne jest, abyś dobrał elementy, które będą o kilka milimetrów krótsze. Zapobiegniesz tym samym powstawaniu wybrzuszeń podczas mocowania. Sprawdź też, czy używane przez ciebie płyty nie rozsadzają się przy bocznym łączeniu. Jeśli takie zjawisko występuje, wystarczy, że nawiercisz otwory o średnicy połowy przekroju wkręta. 

Różne rodzaje gwintów - na co zwrócić uwagę?

Ważne jest, żebyś dobrze dobrał gwint do materiału, z jakim będziesz pracował. Na początku odradzamy używania metrycznego, ponieważ jest najmniej przydatny przy łączeniu elementów drewnianych. Do wyboru pozostają ci gwinty pełne i niepełne. Te pierwsze sprawdzają się, jeśli na elementy będą oddziaływać siły rozciągające i miażdżące. Takie wkręty użyte do połączenia płyt OSB sprawdzą się przy konstrukcjach o długotrwałym zastosowaniu. Warto wiedzieć, że przy demontażu stawiają dużo większy opór.

Wkręty o niepełnym gwincie lepiej się sprawdzą w sytuacjach, gdy będziesz potrzebował tymczasowego rozwiązania. Mogą to być kozły stolarskie, tymczasowe blaty robocze czy różnego rodzaju wsporniki. Tego typu elementy złączne utrzymują konstrukcję głównie poprzez docisk główki do podłoża. Dlatego sprawdź, czy na materiale po montażu nie występują znaczne pęknięcia. Takie wkręty są też bardzo łatwe w demontażu. Jest to istotne zwłaszcza w kwestii zmniejszenia zużycia wkrętarki. 

Odpowiednia główka wkrętu ma duże znaczenie podczas łączenia płyt OSB

Wkręty do OSB mają różne rodzaje nacięć. Stożkowe doskonale wżynają się w materiał i dociskają go. Ponadto, przy odpowiednim dokręceniu, ich krawędź zrównuje się z powierzchnią. Wkręty z łebkiem soczewkowym będą wystawały nieco ponad materiałem. Dzięki temu możesz ich używać jako podkładki zapobiegającej zarysowaniom. Ciekawym rozwiązaniem są wkręty bezłebkowe, w których nacięcie znajduje się bezpośrednio w nagwintowanym trzonie. Takie łączniki są szczególnie praktyczne przy głębokiej penetracji tworzywa.

Wkręty do OSB

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 575 508 008
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl