Jak zrobić stół? Praktyczne wskazówki dla początkujących

Marzysz o pięknym, drewnianym stole? Nie da się ukryć, że jest to jeden z najefektowniejszych i najbardziej uniwersalnych mebli. Niestety zalety te zazwyczaj przekładają się na jego wysoką cenę. Warto jednak zaznaczyć, że konstrukcja stołu nie jest skomplikowana i przy odrobinie czasu i chęci jesteś w stanie wykonać ją samodzielnie! Jak zrobić stół? Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci uporać się z tym wyzwaniem!

Własnoręcznie robiony stół – dlaczego warto?

Własnoręczne wykonanie stołu ma przynajmniej kilka niekwestionowanych zalet. Przede wszystkim, wiąże się ze znacznie niższymi kosztami niż zakup gotowego mebla. Co więcej, nie wymaga użycia drogich narzędzi czy materiałów. Do wykonania stołu możesz wykorzystać drewno „z odzysku” lub niedrogie deski dostępne w niemal każdym markecie budowlanym. Za wzięciem sprawy w swoje ręce opowiada również fakt, że samodzielnie stworzona konstrukcja będzie dokładnie taka, jakiej potrzebujesz! Jak zrobić stół i jakie materiały będą Ci do niego potrzebne?

Jak zrobić stół – materiały

Jakie materiały będą Ci potrzebne do własnoręcznie robionego stołu? W realizacji większości prostych projektów niezbędne będą:

– sztachety na blat,

– kantówki na nogi,

– kołki drewniane lub lamelki do łączenia sztachet,

– wkręty do drewna,

– klej do drewna,

– papier ścierny,

– środek do pokrycia drewna, np. bejca, farba i lakier,

– solidne kątowniki.

Własnoręcznie robiony stół – sprzęt i akcesoria

Jak zrobić stół przy pomocy wymienionych wyżej materiałów? W procesie potrzebna będzie wiertarko-wkrętarka, szlifierka oraz lamelownica lub urządzenie do kołkowania. Jeśli planujesz docinać drewno, nie zapomnij również o pile.

Jak zrobić stół?

Stół to względnie prosty projekt, którego wykonanie możesz podzielić na poszczególne etapy. Jedną z najważniejszych cech konstrukcji powinna być stabilność, dlatego na każdym kroku zwróć uwagę na precyzyjne dopasowanie i mocowanie kolejnych elementów. Jak zrobić stół w czterech etapach?

1. Przygotuj drewno inadaj mu odpowiedni kształt. Na tym etapie zadbaj również o rowki pod lamelki.

2. W zależności od realizowanego projektu, złóż ramę stołu lub sam blat. Na tym etapie może przydać Ci się klej do drewna, kołki lub lamelki.

3. Wykończ poszczególne elementy według swoich preferencji. Wykorzystaj do tego bejcę, farbę lub lakier. Dzięki temu zabezpieczysz drewno przed niekorzystnymi czynnikami, np. wilgocią i nadasz mu stylowy wygląd.

4. Zamocuj nogi za pomocą wkrętów.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 575 508 008
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl