Jak zrobić schody drewniane? Poznaj najlepsze możliwości na rynku

Schody drewniane są ciekawym elementem wnętrza. Od materiału, z jakiego zostały zrobione, zależy między innymi jego wystrój. Najczęściej powstają na etapie prac wykończeniowych jeśli są wykonane z drewna, natomiast w przypadku betonowych konstrukcji tworzy się je dużo wcześniej. Dzisiaj podpowiadamy, jak zrobić schody drewniane. Dowiesz się, jakie są plusy i minusy samodzielnego zbudowania takiej struktury.

Od czego zacząć budowę schodów drewnianych? Najważniejszy jest projekt

Logika podpowiada, że każda konstrukcja musi mieć na początku projekt. Podobnie jest z budowaniem schodów drewnianych. Bez precyzyjnie określonych wymiarów, rodzaju schodów i gatunku drewna, z którego zrobione będą stopnie, balustrada i inne elementy konstrukcyjne trudno jest zacząć pracę. Samodzielne opracowanie takiego planu wymaga wiedzy z zakresu stolarki. Jeśli masz wątpliwości czy poradzisz sobie ze stworzeniem szczegółowego opisu konstrukcji, zawsze możesz zlecić jego wykonanie firmie zewnętrznej. Wtedy zyskujesz pewność, że wszystko, co będzie zaprojektowane, jest możliwe do wykonania. 

Postaw na drewno wysokiej jakości. Wybierz dąb, jesion lub świerk

Projekt schodów bardzo często jest zawarty w planach budowy domu. Z niego jasno wynika jakiej wielkości i długości ma być konstrukcja. Musisz też wiedzieć, z jakiego gatunku drewna chcesz wykonać całe wejście na piętro lub poddasze. Eksperci rekomendują skorzystanie z rodzimych gatunków drzew. Najlepsze są jesion, dąb i sosna. Nie poleca się stosowania buku, ponieważ jest on podatny na odkształcenia mechaniczne po pewnym czasie.

Jak zrobić schody drewniane wykonane z tego surowca? Możesz zakupić dostępne na rynku podzespoły lub zlecić wykonanie poszczególnych elementów stolarzowi. Wszystko zależy od Twoich umiejętności technicznych i zasobności portfela.

Jak zrobić schody drewniane? Pamiętaj o wygodnych stopniach

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić schody drewniane, pamiętaj, że kluczowym elementem są wymiary stopni. Od nich zależy, czy wchodzenie i schodzenie będzie wygodne oraz bezpieczne. Lata doświadczeń pokazały, że optymalny rozmiar stopni wynosi 60 cm szerokości, od 25 do 32 cm głębokości i maksymalnie 18 cm wysokości. Ważne, żeby kąt ich nachylenia był mniejszy niż 30 stopni. 

Wykonaj schody przy pomocy stolarza lub samodzielnie

Popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z usług stolarza, który wykonuje poszczególne elementy schodów i pomaga w ich montażu. Oczywiście możesz również skorzystać z gotowych modeli dostępnych w sklepach budowlanych, które są przygotowane praktycznie do samodzielnego montażu. Dzięki temu możesz wszystko zrobić od początku do końca samodzielnie, ponieważ stosunkowo lekka konstrukcja schodów pozwala wprowadzać korekty. Jednak optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z wiedzy ekspertów. Obecnie znasz jedynie podstawy i wiesz, jak można zrobić schody drewniane. Wiedza o drewnie i wymiarach powinna pomóc w podjęciu decyzji odnośnie samodzielnego montażu lub zlecenia ich wykonania profesjonaliście, ponieważ znasz trudność tego zadania.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 575 508 008
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl