Piękne schody są niewątpliwą zaletą każdego domu. Po pierwsze – pełnią bardzo funkcjonalną rolę, bo dzięki nim w łatwy sposób dostaniesz się na kolejne piętro. Należy również dodać, że drewniane schody to doskonałe uzupełnienie wystroju całego wnętrza. Musisz jednak zauważyć, że ten element budynku potrzebuje dobrego zabezpieczenia, które uchroni Cię przed upadkiem z dużej wysokości. Dlatego powinieneś wiedzieć jak zrobić balustradę na schody.
Z czego zrobić balustradę na schody?
Najpierw trzeba wybrać materiał, z którego wykonasz balustradę na schody. Co sprawdzi się idealnie w tej roli? Na pewno będzie to drewno, ponieważ ten uniwersalny surowiec pasuje do każdego wnętrza. Do stworzenia omawianej konstrukcji nadadzą się jego twarde gatunki, takie jak dąb, jesion lub buk. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać bardziej egzotyczne odmiany – mahoń jest najlepszym przykładem na to, że czasami warto poeksperymentować. Jakie jeszcze korzyści płyną z wykorzystania drewna? Jest to materiał, który zawsze znajdziesz w korzystnych cenach.
Jakie wymiary powinna mieć balustrada na schody?
Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz całej rodzinie, musisz kierować się pewnymi zasadami przy tworzeniu balustrady. Dlatego trzeba pamiętać, że to zabezpieczenie powinno mieć przynajmniej 90 cm wysokości. Ta reguła nie została wymyślona bez powodu, bo dzięki niej z łatwością chwycisz się poręczy podczas wchodzenia po schodach. O czym jeszcze warto wiedzieć? Ważny jest także kształt wymienionego przed chwilą elementu, ponieważ poręcz musi być dopasowana do rozmiaru dłoni.
Jak zrobić balustradę na schody?
Balustrada składa się z kilku komponentów. Jeśli chodzi o słupy, to będziesz musiał użyć do nich odpowiednich wkrętów ciesielskich, aby przymocować je do podłoża. Jeden przyda się na samym dole, drugi zaś – z boku. Potrzebne będą również zaślepki na stworzony wcześniej boczny otwór, aby zakryć dobrze widoczny trzpień. Warto także użyć drewnianej kuli, którą idealnie dopasujesz do tego elementu balustrady.
Jak wygląda sytuacja, gdy chcesz zamontować tralki? Możesz do tego wykorzystać kołki ryflowane. Aby poprawnie umieścić je w podłożu, należy wykonać otwory, których głębokość będzie wynosiła połowę ich rozmiaru. Zrób więc dziury w odpowiednich obszarach i nasmaruj je klejem, a następnie włóż w nie omawiane kołki. Za pomocą wiertarki stwórz zaś konkretny kształt w dolnej części tralki, by następnie umieścić ją w przeznaczonym do tego miejscu. Przy poręczy ponownie przyda się klej, bo w ten sposób przymocujesz barierkę nie tylko do słupów, ale i wykonanych niedawno tralek.