Jak wykończyć schody wewnątrz domu? Poznaj najciekawsze inspiracje!

Schody w domu są bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym. Mogą być wykonane z betonu, drewna lub nawet szkła. Każdy z tych materiałów wymaga określonego zwieńczenia, dlatego dzisiaj podpowiadamy, jak wykończyć schody, żeby wyglądały elegancko i były funkcjonalne. 

Schody drewniane również wymagają odrobiny uwagi

Schody zbudowane z drewna wydają się najprostszym rozwiązaniem. Ich konstrukcja jest lekka i można w bardzo łatwy sposób dopasować je do różnego stylu wnętrza. Do tego są z natury eleganckie, więc potrzeba jedynie kilku kosmetycznych zabiegów, żeby wyglądały bardzo dobrze. Zatem, jak wykończyć schody drewniane? Zwróć uwagę na balustradę, chociaż modne są projekty, gdzie stopnie pozbawione są wsparcia, zawsze dobrze zdecydować się na asekurację. Szczególnie jeśli w domu są dzieci. Wtedy barierka powinna mieć około 90 cm wysokości i szczeble rozstawione na szerokość maksymalnie 12 cm, żeby maluch nie wypadł przez szczelinę. Koniec balustrady możesz uwieńczyć drewnianą kulą. 

Jak wykończyć schody betonowe drewnem?

Jeśli w swoim domu planujesz mieć schody betonowe, ich konstrukcja jest dość ociężała i wygląda mało estetycznie. Oczywiście powstają one zdecydowanie na wcześniejszym etapie budowy niż ich drewniane odpowiedniki, dzięki czemu z łatwością możesz wejść na piętro budowanego domu. Jednak ich estetyka nie do każdego przemawia, dlatego wiele osób, gdy zastanawia się, jak wykończyć schody betonowe? Paradoksalnie decyduje się na drewniane elementy. Przede wszystkim dlatego, że drewno samo w sobie wygląda elegancko i dość łatwo można je połączyć na przykład ze wzorem parkietu. Decydując się na drewniane wykończenie schodów, musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów.

Drewno musi być odporne na ścieranie i zapewniać przyczepność

Poszukiwania optymalnego gatunku drewna powinieneś zacząć od jego wytrzymałości. Najlepsze są świerki, dęby i jesiony. Nieco słabszym wyborem jest sosna lub buk, które są podatne na uszkodzenia. Dlatego podstopnice, czyli miejsca, gdzie stawiasz stopy na schodach, powinny być obite rodzimymi gatunkami drewna. Oczywiście można pokusić się o zakup egzotycznych gatunków, jednak wtedy cena takich akcesoriów drastycznie wzrasta. 

Pamiętaj o zaślepkach i kołkach. Detale mają znaczenie!

Bardzo ważnym punktem są również szczegóły. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak wykończyć schody ze smakiem, pamiętaj o detalach. Cała praca włożona w piękne udekorowanie schodów może być zaćmiona przez brak zaślepek w widocznych miejscach. Problemem będą też niezbyt dobrze spasowane elementy, gdzie zauważalne są kołki wraz z klejem. Do takich elementów należy przyłożyć szczególną wagę. 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 575 508 008
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl