Jak odnowić stare schody? Kilka praktycznych wskazówek

Korzystasz z nich kilka razy dziennie. To bardzo ważny ciąg komunikacyjny, bez którego trudno byłoby funkcjonować. Drewniane schody, bo o nich mowa, to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale także ozdoba każdego wnętrza. Zauważyłeś, że pojedyncze stopnie nie wyglądają za dobrze? Chcesz zmienić oblicze swojego domu? Jak odnowić stare schody? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Sprawdź kondycję schodów

Jak odnowić stare schody? Zanim rozpoczniesz prace, dokładnie je obejrzyj. Pozwoli to ocenić zakres robót i zdecydować, czy wykonasz je samodzielnie, czy zatrudnisz do tego stolarza. Zdejmij z nich wszystkie dywaniki i nakładki. Następnie dokładnie przyjrzyj się każdemu schodkowi.

Zwróć uwagę (najlepiej zanotuj), który stopień skrzypi. Zobacz, czy w drewnie nie widać żadnych ubytków, czy struktura nie została naruszona przez jakieś szkodniki. Oceń wytarcie powierzchni. Przy schodach znajduje się balustrada? Niezależnie czy została wykonana z drewna, czy innego materiału, sprawdź, w jakiej jest kondycji i przemyśl, czy ją też chcesz odnowić.

Zastanów się nad wyglądem schodów

W planowaniu każdego remontu musisz mieć na uwadze efekt końcowy. Jak odnowić stare schody? Przed rozpoczęciem pracy zastanów się nad tym, jak chcesz, żeby wyglądały po zakończeniu renowacji. Może warto pomyśleć nad całkowitą zmianą koloru (np. przemalowania ich na biało), może należy je rozjaśnić albo przyciemnić, tak, by lepiej korespondowały z pomieszczeniem. Zapisz wszystkie pomysły. Wybierz najlepszy z nich i zacznij remont.

Starannie oczyść powierzchnię

Zastanawiasz się jak odnowić stare schody? Zacznij od oczyszczenia powierzchni. Zrób to bardzo dokładnie. Na początek dokładnie umyj schody, oczyść je z kurzu, śmieci i innych drobinek. Następnie zetrzyj z nich resztki lakieru. Dokładnie wyszlifuj schody. Przed przystąpieniem do dalszych prac pamiętaj, żeby ponownie usunąć pył z powierzchni. Teraz możesz już załatać ubytki, naprawić skrzypiące schodki i ewentualnie je pomalować (jeżeli zdecydowałeś się na zmianę koloru).

Zabezpiecz powierzchnię

Ostatni krok, który powinieneś wykonać, jeżeli chcesz odnowić stare schody to dokładne zabezpieczenie powierzchni. Dzięki temu efekt twoich prac będzie trwalszy, a stopnie bardziej odporne na ścieranie. Możesz to zrobić przy pomocy lakieru lub oleju. Zwykle należy nałożyć kilka warstw któregoś z produktów. Zdecydowałeś się na lakier? Pamiętaj, że musi on dokładnie wyschnąć (może to potrwać nawet kilka dni), do tego czasu schody będą wyłączone z użytku.

Renowacja schodów to doskonały pomysł na rewitalizację wnętrza. Warto dokładnie zaplanować prace i podjąć się tego zadania, by w prosty sposób zyskać nowy wygląd pomieszczenia.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 575 508 008
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl