Producenci
Promocje
Lamelownica VIRUTEX AB111N
Lamelownica VIRUTEX AB111N
1 799,00 zł 1 338,00 zł
szt.
LAMELKI BUKOWE NR 0 - 500 szt.
LAMELKI BUKOWE NR 0 - 500 szt.
57,00 zł 53,00 zł
szt.
LAMELKI BUKOWE NR 20 - 500 szt.
LAMELKI BUKOWE NR 20 - 500 szt.
57,00 zł 53,00 zł
szt.
LAMELKI BUKOWE NR 10 - 500 szt.
LAMELKI BUKOWE NR 10 - 500 szt.
57,00 zł 53,00 zł
szt.
LAMELKI BUKOWE NR 0 - 100 szt.
LAMELKI BUKOWE NR 0 - 100 szt.
13,00 zł 11,00 zł
szt.
LAMELKI BUKOWE NR 20 - 100 szt.
LAMELKI BUKOWE NR 20 - 100 szt.
13,00 zł 11,00 zł
szt.
LAMELKI BUKOWE NR 10 - 100 szt.
LAMELKI BUKOWE NR 10 - 100 szt.
13,00 zł 11,00 zł
szt.
CMT FREZ DOMINO DO FESTOOL DF500 D=5 380.050.11
CMT FREZ DOMINO DO FESTOOL DF500 D=5 380.050.11
102,00 zł 90,00 zł
szt.
CMT FREZ DOMINO DO FESTOOL DF500 D=6 380.060.11
CMT FREZ DOMINO DO FESTOOL DF500 D=6 380.060.11
102,00 zł 91,00 zł
szt.
CMT FREZ DOMINO DO FESTOOL DF500 D=8 380.080.11
CMT FREZ DOMINO DO FESTOOL DF500 D=8 380.080.11
107,00 zł 95,00 zł
szt.
CMT FREZ DOMINO DO FESTOOL DF500 D=10 380.100.11
CMT FREZ DOMINO DO FESTOOL DF500 D=10 380.100.11
112,00 zł 108,00 zł
szt.

Czym zabezpieczyć płot drewniany? Poznaj skuteczne sposoby!

Drewno to ponadczasowy surowiec, który nigdy nie wychodzi z mody. Jest nie tylko niezwykle estetyczne, ale też ekologiczne i łatwe w obróbce. Nic więc dziwnego, że bardzo często używa się go do budowy ogrodzeń. Piękny dom z mnóstwem kwiatów otoczony uroczym drewnianym płotem to obrazek niemal idealny. Kto nigdy nie wyobrażał sobie siebie w takim miejscu? Jednak nic nie trwa wiecznie, a o urodę trzeba dbać. Niestety drewno narażone na działanie zmiennej pogody szybko niszczeje. Dom i płot, z którego powypadały sztachety, już nie są tak samo udaną parą. Czym więc zabezpieczyć płot drewniany, aby móc cieszyć się jego widokiem przez długie lata? Jak skutecznie go ochronić?

Dlaczego drewniany płot wymaga zabezpieczenia?

Drewniane ogrodzenia narażone są na wiele czynników niszczących. Pod ich wpływem tracą walory estetyczne i wytrzymałościowe. Jeśli zamierzasz postawić płot z drewna, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy, aby lepiej go chronić.

Z pogodą nie ma żartów

Najbardziej niebezpieczne dla konstrukcji drewnianych ogrodzeń są czynniki atmosferyczne. Należą do nich opady, palące promieniowanie słoneczne i zmiany temperatury. Niezabezpieczone drewno pod ich wpływem może całkowicie się zniszczyć. Zawilgocone od wody sztachety pęcznieją, a następnie kurczą się podczas cieplejszych dni. Wtedy zaczynają pojawiać się szczeliny wzdłuż naturalnych włókien drewna. Następnie, w zimniejszych okresach woda wnika w spękania i zamarza, zwiększając objętość. W ten sposób rozsadza elementy ogrodzenia. Równie groźne dla drewnianych płotów jest promieniowanie UV. Nie powoduje ono zmiany wytrzymałości materiału. W dłuższym okresie niszczy jednak jego powierzchnię. Pojawiają się na niej przebarwienia i zwiększa się chropowatość. Na dodatek niszczona jest też lignina, czyli związek spajający komórki drewna. W efekcie materiał pęka.

Coś zamieszkało w Twoim płocie?

O szkodliwym działaniu czynników biologicznych również nie można zapominać. Grzyby, pleśnie i owady przez swoją wyniszczającą działalność prowadzą do całkowitego zniszczenia płotu. Działają szybko. Zanim się obejrzysz, może już nie być, czego ratować. Musisz wiedzieć, że grzyby rozwijają się tylko w zawilgoconym drewnie. Powodują szereg chorób, których konsekwencją jest obniżenie wytrzymałości materiału, a nawet jego całkowity rozkład. Pleśnie rozwijające się na powierzchni drewna, pogarszają estetykę płotu. Mogą być też niebezpieczne dla ludzi. Natomiast, żerujące w drewnie owady, drążąc korytarze skutecznie niszczą właściwości wytrzymałościowe drewnianych ogrodzeń.

Dlatego należy zabezpieczyć drewniane ogrodzenie, czym prędzej! Do tego celu stosuje się przede wszystkim impregnaty.

Dowiedz się, czym zabezpieczyć płot drewniany przed zagrożeniem

Już wiesz, że na Twój płot, z każdej strony, czyha ogromne niebezpieczeństwo. Drewno przeznaczone do jego budowy powinieneś zabezpieczyć już, zanim ogrodzisz podwórko. Jeśli tego nie dopilnowałeś, nie załamuj się. Jeszcze masz szansę to naprawić, ale musisz wiedzieć, czym zabezpieczyć drewniane ogrodzenie!

Na rynku istnieje ogromna ilość impregnatów, olejów, lakierów, lakierobejc i farb do drewna. Stojąc przed półką w markecie budowlanym, można dostać zawrotów głowy. Bywa, że nie ma się nawet, kogo poradzić. Czasem pracownicy sklepów potrafią dziwnym sposobem rozpłynąć się w powietrzu. Stajesz wtedy przed bardzo trudnym wyborem, a przyszłość Twojego płotu leży w Twoich rękach.

Czym konserwować drewniany płot?

W pierwszej kolejności wybierz odpowiedni impregnat. Możesz wybrać impregnat bezbarwny lub koloryzujący. Pamiętaj tylko, że niektóre bezbarwne impregnaty dedykowane są wyłącznie do wstępnej impregnacji. Koniecznie to sprawdź, bo nawet dwie warstwy takiego impregnatu nie zapewnią skutecznej ochrony. Aby wiedzieć, czym najlepiej zabezpieczyć drewniany płot, dokładnie przeczytaj również, jakie własności ochronne ma dany impregnat. Większość z nich chroni drewno przed wilgocią, palącym słońcem oraz ma własności biobójcze. Jednak tylko niektóre stanowią zabezpieczenie przed ogniem.

Impregnaty dzieli się na wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe. Zaletą tych pierwszych jest bezwonność i szybkie schnięcie. Co więcej, można nimi pokryć jeszcze świeże, mokre drewno prosto z tartaku. Wodne impregnaty łatwo wnikają w strukturę drewna i chronią je przed wilgocią, pleśnią i owadami. Nie zaleca się stosować ich do starego, wyschniętego drewna. Mogą powodować pęcznienie i pękanie materiału. Do starego drewna przeznaczone są impregnaty rozpuszczalnikowe. Choć mają mocny, drażniący zapach, a podczas schnięcia uwalniają szkodliwe opary to bardzo skutecznie chronią drewno.

Impregnacja jest najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą konserwacji drewna. Zaimpregnowany, zgodnie z instrukcjami producenta, płot jest chroniony nawet przez kilka lat. Możesz dodatkowo pokryć go lakierem, lakierobejcą lub emalią. Ochrona będzie wtedy pełniejsza.

W przypadku drewnianego płotu warto też zastanowić się nad olejowaniem. Oleje podobnie do impregnatów przenikają w głębokie warstwy drewna i chronią je przed wilgocią, grzybami i pleśniami. Są też wygodne w użyciu, jednak zabieg olejowania trzeba powtarzać stosunkowo często.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl