Przydomowy ogród lub działka to idealna przestrzeń do relaksu. Najczęściej stawiamy na wygodne miejsce do wspólnego biesiadowania. Budowa altany ogrodowej wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Wbrew pozorom, nie ma potrzeby zamawiania ekipy, która zrobi to za nas. Prace nie są skomplikowane, wystarczy trzymać się kilku wytycznych.
W gąszczu przepisów prawnych
Budowa altany ogrodowej, która nie przekracza 25m2, nie wymaga specjalnego zezwolenia. Nie oznacza to jednak, że obiekty tego typu można stawiać zupełnie samowolnie. Budowę altany należy zgłosić, pamiętając, aby takich obiektów nie stawiać więcej niż dwa na każde 500 m2. Poza granicami miast wielkość altany może dochodzić do 32 m2, ale wysokość nie powinna przekraczać 5 metrów przy dachu dwuspadowym lub 4 m przy płaskim. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja, kiedy chcemy zadaszyć kawałek tarasu. Nie zalicza się go wówczas do powierzchni altany. Wymarzony obiekt nie może być położony bliżej granic działki jak 3 m. Wyjątek stanowi zgoda sąsiada.
Budowa altany ogrodowej wraz z fundamentem
30 dni od złożenia wniosku do urzędu, można przystąpić do budowy altany. Podstawą są solidne fundamenty, które mogą opierać się naporowi wiatru. Najpierw tworzy się betonowy fundament i przytwierdza budowlę przy pomocy kotew. Narzędzia, jak również niezbędne akcesoria do montażu można znaleźć w sklepie Tolux. Głębokość fundamentów nie musi przekraczać 60-80 cm. Dno zasypuje się gruzem, a następnie zalewa betonem. Stalowe kotwy umieszcza się jeszcze zanim całość zastygnie. Drewniane altanki świetnie wpasują się w takie podłoże. Można je po zakończeniu prac wypełnić żwirkiem lub kostką brukową dla lepszego efektu estetycznego.
Jaki dach do altanki?
Budowa altany ogrodowej to zwykle złożenie kilku elementów, wstępnie przygotowanych do montażu. Mało kto podejmuje się budowy, która polega na zbijaniu pojedynczych desek. Konstrukcję należy nakryć dachem. Pokrycie nie powinno zbyt dużo ważyć, dlatego do wykańczania warto użyć gonty lub wióry osikowe. Bardzo popularna jest także strzecha, która dodatkowo świetnie izoluje przed nagrzaniem w upalne dni. Stosując gont bitumiczny lub też zwykłą papę, trzeba wcześniej wykonać pełne deskowanie. Alternatywnym materiałem na dach jest blacha, przybijana do drewnianych łat.
Altanka najczęściej szybko obrasta ogrodowymi pnączami. Warto ją zaimpregnować głęboko penetrującymi preparatami na bazie oleju lnianego lub żywicy.